Sünnet Ne Zaman ve Kime Yaptırılmalıdır ?

Sünnet Ne Zaman ve Kime Yaptırılmalıdır ?

Sünnet , erkeklerde cinsel organın ( penis ) başını örten ve koruyan üst derinin bir kısmının veya tamamının kesilip atılması, böylece glands ın açıkta  almasını sağlamaktır.

Dinsel veya kültürel gerekçelerle pek çok din ve kültürde erkeklerde uygulanır. Erkek çocuklarının erişkinliğe ilk adımı olarak nitelendirilen sünnet , tıbben bir zorunluluğu bulunmayan, fakat başta idrar yolları enfeksiyonlarının azaltılması olmak üzere pek çok faydası olan cinsel yolla hastalık bulaşma
ihtimalini azaltan cerrahi bir işlemdir.

Genel hijyen açısından yararlı olan sünnetin , deneyimli ellerde ve uygun koşullarda, doğru yöntemlerle yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde sağlık için uygulanan basit bir cerrahi işlem olan sünnet , çocuğun tüm yaşamını etkileyerek önemli problemlere yol açabilir.

FAYDALARI
- Sünnet idrar yolu enfeksiyon riskini % 50 oranında azaltmaktadır. 
- Bunun dışında ileride yetişkin hastalarda penis kanserine yakalanma riski , sünnetsiz hastalara oranla çok daha az görülmektedir.
- Sünnetli kişilerin eşlerinde de rahim ağzı kanseride çok daha az görülmektedir. Sünneti uygun koşullarda ve deneyimli kişiler tarafından  yapılmamasından dolayı peniste kalıcı hasarlar yada hayati tehlike oluşabilmektedir.

SÜNNET PRENSİPLERİ
İşlem enfeksiyon bulaşma riskini azaltmak amacıyla temel cerrahi prensiple uygun görülen ameliyathane ortamında gerçekleştirilmelidir.
İlk 3 ayda bebekler hareketsiz olduğundan işlem lokal anestezi ile yapılabilir. Sünnet her yaşta uygulanabilecek bir işlem olmakla birlikte, oluşabilecek psikolojik travmaların ve enfeksiyon riskinin en aza indirilebilmesi açısından doğumdan sonraki ilk 2 yıl içerisinde yapılması daha uygundur.

Özellikle 2-6 yaş arasında cinsel kimlik kazanım dönemi olduğundan 6 yaş grubunda lokal anestezi altında işlem yapılması tavsiye edilmemektedir. Sünnetin çocuk psikolojisinden anlayan, alanında deneyimli cerrahlar tarafından yapılmasında fayda vardır. Sünnetin ideal bir mevsimi bulunmamaktadır.

Diğer Yazılarımız

Menopoz Dönemi ve Beslenme
Gestasyonel diyabet

Gestasyonel diyabet her 7 gebelikten birini…

Devamı
Menopoz Dönemi ve Beslenme
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Aile Hekiminizi Erken Tanıyın

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi…

Devamı
Menopoz Dönemi ve Beslenme
Chia tohumu yeni bir süper yiyecek mi?

“Chia tohumu” yeni bir süper yiyecekmi?Chia…

Devamı