Chia tohumu yeni bir süper yiyecek mi?

Chia tohumu yeni bir süper yiyecek mi?

“Chia tohumu” yeni bir süper yiyecek
mi?

Chia tohumu tarihi Aztek ve Maya gibi büyük uygarlıkların toprağı işlediği dönemlere dayamaktadır. Maya dilinde “güç” anlamına gelen chia kelimesi; uzun mesafe koşan koşucuların ve savaşçıların tükettiği bir besin olan bu tohuma adını vermiştir. İçeriğinin zenginliği sebebiyle dönemin sporcuları tarafından tercih edilen bir bitkisel protein kaynağıdır. Yetiştiriciliği Meksika’da başlayan bu yiyecek günümüzde süper yiyecekler arasında yerini almıştır.

Faydaları neler?

Chia tohumu yüksek antioksidan kapasitesi ile kansere karşı koruyucu ve yaşlanma karşıtı etki gösterir. Bir porsiyonunda (28gr) çok yüksek oranda lif (11gr) bulunur. Bu sayede bağırsak sağlığında belirleyici rol oynadığı bilinmektedir.
Kalsiyum, Demir, Magnezyum, A ve C vitaminlerinden oldukça zengindir.

Yüksek protein oranı ve omega-3 bakımından zengin bir yağ örüntüsüne sahip olması gibi özelliklerinin olması bu besini süper besinlerin arasında görmemizi sağlıyor.

Peki, chia tohumuna ulaşamıyorsak?

Uzun zamandır varlığından haberdar olduğumuz Keten Tohumu, Chia Tohumu yerine kullanılabilecek nitelikte bir besindir. İçerik olarak incelendiğinde benzer protein ve lif içeriğine sahip olmasının yanı sıra B6 vitamini açısından
chia tohumundan daha zengin bir içeriğe sahiptir. İyi bir antioksidan ve lif kaynağıdır. Kan şekerini düzenler, kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Ayrıca kadınlarda doğurganlığı arttır ve menopoz semptomlarında iyileşmeler sağlar.
Her iki besin çeşidi de doğru miktarlarda tüketildiğinde yarar sağlayacaktır. Porsiyon kontrolüne dikkat edilmesi gerekmektedir.

Diğer Yazılarımız

Menopoz Dönemi ve Beslenme
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Aile Hekiminizi Erken Tanıyın

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi…

Devamı
Menopoz Dönemi ve Beslenme
Mucizevi besinler gerçekten var mı?

Mucizevi besinler gerçekten var mı? Yoksa…

Devamı
Menopoz Dönemi ve Beslenme
Gebelikte Beslenme

Sevgili anne adayları, tebrikler! Artık…

Devamı