Kalp Krizi Deyip Geçmeyin

Kalp Krizi Deyip Geçmeyin

Kalp damar hastalıkları ülkemizde ve dünyadaki en sık ölüm nedenidir ve ülkemizde her yıl yaklaşık 200.000 kişinin ölümüne sebep olmaktadır.

Kalp damar tıkanıklığı ve kalp krizi geliştiğinde en sık görülen şikayet göğüs ağrısıdır. Bu ağrı veya sıkışma hissi genelde uzun sürelidir sol kola, sırta, çeneye, karın bölgesine yayılabilir. Aslında kriz esnasında bu ağrının oluşması büyük bir şans ve hastaların doktora başvurması için çok önemli bir uyarıdır.
Fakat özellikle diyabet hastaları, yaşlı, aşırı kilolu, kadın hastalar, böbrek yetmezliği olanlar ve daha önceden kalp krizi geçirmiş olanlarda kalp krizi esnasında göğüs ağrısı olmayabilir. Bu hastalarda gelişen duruma “sessiz kalp hastalığı” ya da daha çok bilinen ismiyle “gizli kalp hastalığı” denmektedir. Bu hastalarda ağrı yerine nefes almada güçlük, soğuk terleme, halsizlik, bulantı gibi belirtiler gelişebilir. Bu belirtilerin önemsenmemesi veya hiçbir belirtinin oluşmaması muhtemel bir kalp krizi durumunun fark edilmemesine veya tedavide geç kalınıp istenmeyen sonuçların gelişmemesine sebep olabilir.

Kalp krizi vakalarının azımsanmayacak bir kısmına sebep olan sessiz kalp hastalığı açısından risk altında olan kişilerin belirli aralıklarla kalp muayenesinden geçmesi ve kalp hastalığını saptamak açısından gerekli tetkiklerinin (EKG-kalp grafisi, Ekokardiyografi, Efor Testi vb.) yapılması, bahsettiğimiz şikayetlerinin olması durumunda da bunun kalp kaynaklı da olabileceğini bilmeleri ve vakit kaybetmeden doktora başvurmaları erken teşhis konabilmesi açısından önemlidir.

Diğer Yazılarımız

Menopoz Dönemi ve Beslenme
Menopoz Dönemi ve Beslenme

Menopoz, yumurtlama fonksiyonlarının durmasıyla, kadın üretkenliğinin/menstrüasyon dönemlerinin...

Devamı
Sünnet Ne Zaman ve Kime Yaptırılmalıdır ?
Sünnet Ne Zaman ve Kime Yaptırılmalıdır ?

Sünnet , erkeklerde cinsel organın ( penis ) başını örten ve koruyan üst derinin bir kısmının...

Devamı

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis